Η σχολική γιορτή του Πολυτεχνείου

Μια ξεχωριστή εκδήλωση για την 42η επέτειο από την εξέγερση του Πολυτεχνείου ενάντια στο δικτατορικό καθεστώς διοργάνωσε το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς. Ήταν μια γιορτή αφιερωμένη στις αξίες και τα ιδανικά της δημοκρατίας.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες , με καθοδηγητές τους εκπαιδευτικούς συνέβαλαν με τον πλέον ιδιαίτερο και βιωματικό τρόπο στο να οι παλιοί μάθουν τα παιδιά μας τι συνέβη τότε. Τα επιλεγμένα μουσικά ακούσματα και τα ιδιαίτερα προσεγμένα θεματικά κείμενα έφεραν στο νου θύμησες του χρονικού των ημερών του Νοέμβρη του 1973, που σημάδεψαν την νεότερη ελληνική ιστορία.
Το μήνυμα του Πολυτεχνείου αποτελεί ένα σταθερό σημείο αναφοράς για την δημοκρατία, την δικαιοσύνη, την παιδεία και την ειρήνη.