Εργαστήριο με θέμα τη Ρομποτική στο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς.

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022, οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Σιταριάς παρακολούθησαν ένα εργαστήριο- επιμορφωτική δράση στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης. Η δράση αφορούσε στη ρομποτική και είχε στόχο την εξοικείωση των εκπαιδευόμενων με την χρήση των νέων τεχνολογιών, των εργαλείων που αυτή χρησιμοποιεί και την ένταξη τους στη μαθησιακή διαδικασία. Ο κύριος Ιωάννης Κασκαμανίδης, που ήταν ο εισηγητής της δράσης αυτής, φρόντισε να μυήσει τους εκπαιδευόμενους στον κόσμο της ρομποτικής με τέτοιο τρόπο ώστε ο χρόνος να κυλήσει δημιουργικά και ευχάριστα.

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς Φλώρινας

Την Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022 και ώρα 9:00΄ π.μ. στο χώρο εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε η σχολική μας γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821.

Την Παρασκευή  ήμερα 25 Μαρτίου 2022, πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος εκκλησιασμός στην εκκλησία του χωριού. Τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας εκφώνησε η μαθήτρια του σχολείου μας  Ειρήνη Μπ.. Στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε δοξολογία  στο Ηρώο  και  κατάθεση στεφάνων. Εκ μέρους του σχολείου μας, το στεφάνι κατέθεσε η μαθήτρια της έκτης τάξης Αγνή Μ.. Ακολούθησε μαθητική παρέλαση.

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  του Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Σιταριάς, διοργανώνει
ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ
στο χώρο του σχολείου,

την Παρασκευή 4 Μαρτίου  2022
στις
4:30 το απόγευμα.

ΧΟΡΟΣ-ΤΡΑΓΟΥΔΙ-ΜΠΟΥΦΕΣ

Φορέστε τις αγαπημένες σας στολές και ελάτε να ξεφαντώσουμε όλοι μαζί!!!

ΤΙΜΗ ΕΙΣΟΔΟΥ 3€

Τσικνοπέμπτη στο Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο Σιταριάς

Λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών που και φέτος έχουμε, την Τσικνοπέμπτη  μοιράσαμε στους μαθητές, σάντουιτς που προμηθευτήκαμε από τον κ. Ε. Βασίλειο από  τη  Σιταριά Φλώρινας.