Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επιμορφωτική δράση του σχολείου την Τρίτη 23-5-2023

Την Τρίτη 23-5-2023 ο σύλλογος  διδασκόντων του σχολείου πραγματοποίησε επιμορφωτική δράση με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός- Σχέσεις σχολείου- οικογένειας.», σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Φλώρινας.  Στην δράση συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί. Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, ανάλογα με την ηλικία τους και ενημερώθηκαν για το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού μέσα από βιωματικά εργαστήρια και παιχνίδια ρόλων. Οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν μια εισήγηση σχετική με το θέμα αυτό.  Ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη συνεργασία τους επιστήμονες από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Φλώρινας αλλά και όλους όσους παρευρεθήκαν στην δράση αυτή.

Επιμορφωτική δράση του σχολείου μας την Τρίτη 23-5-2023

Ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας διοργανώνει επιμορφωτική δράση την Τρίτη 23 Μάϊου 2023 στην αίθουσα προβολών, στις 10:00 π.μ. Η δράση είναι ανοικτή σε γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς και  αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ των μαθητών στο σχολικό περιβάλλον. Εισηγήσεις θα πραγματοποιηθούν από επιστήμονες του ΚΕΣΥΠ Φλώρινας.

Συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών του Δημοτικού Σχολείου Σιταριάς στους Σχολικούς Αγώνες

Την Τρίτη 16-05-2023  οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Ε’ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Σιταριάς πήραν μέρος στους Σχολικούς Αγώνες στο Ανοιχτό γυμναστήριο της Φλώρινας. Παρά τον άστατο και βροχερό καιρό,  τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο τους  εαυτό. Την τέταρτη θέση  κατέκτησαν,   στο  άλμα εις μήκος  η Καλυψώ Τ.  και στη σφαίρα ο Νίκος Μ. Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά για την  συμμετοχή και την προσπάθεια τους, καθώς και στον γυμναστή κύριο Κωσταντίνο Χαρίση.