17 στόχοι του ΟΗΕ για να αλλάξουμε τον κόσμο μας

Αντόνιο Γκουτέρες, ΓΓ ΟΗΕ:

Το 2015 , οι παγκόσμιοι ηγέτες ενέκριναν ομόφωνα την Ατζέντα 2030 για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη. Οι στόχοι για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη είναι το μονοπάτι που μας οδηγεί σε ένα κόσμο δικαιότερο, πιο ειρηνικό και ευημερούντα, και σε έναν υγιή πλανήτη. Είναι επίσης μια πρόσκληση για αλληλεγγύη μεταξύ των γενεών. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο καθήκον από το να επενδύσουμε στην ευημερία των νέων. Είμαι αποφασισμένος να διασφαλίσω πως ένας αποτελεσματικός και μεταρρυθμισμένος ΟΗΕ θα καταφέρει να επιτρέψει στους ανθρώπους παντού, του σήμερα και του αύριο, να ανταποκριθούν στις ανάγκες τους και να υλοποιήσουν τις προσδοκίες τους.

7ος στόχος. Φτηνή και καθαρή ενέργεια.

Η ενέργεια είναι κεντρικής σημασίας για κάθε σοβαρή πρόκληση και ευκαιρία με την οποία έρχεται αντιμέτωπος ο κόσμος μας. Η εργασία, η ασφάλεια, η κλιματική αλλαγή, η παραγωγή τροφίμων και η αύξηση του εισοδήματος προϋποθέτουν απαραιτήτως πρόσβαση σε ενέργεια.

Η βιώσιμη ενέργεια είναι ευκαιρία: μεταμορφώνει τις ζωές, την οικονομία και τον πλανήτη.

Ο Γενικός Γραμματέας των Ηνωμένων Εθνών, Μπαν Κι Μουν, ηγείται της πρωτοβουλίας Sustainable Energy forAll (Βιώσιμη Ενέργεια για Όλους), αποβλέποντας στο να διασφαλίσει την καθολική πρόσβαση σε σύγχρονες υπηρεσίες ενέργειας, να βελτιώσει την αποδοτικότητα αλλά και να αυξήσει τη χρήση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας.

Τα σχολείο μας υιοθέτησε τον 7ο στόχο του ΟΗΕ και δραστηριοποιήθηκε αλλάζοντας σε οχτώ αίθουσες, τους κοινούς λαμπτήρες  με νέους τύπου Led οι οποίοι καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και  κατασκευάστηκαν  σε ελληνικό εργοστάσιο. Οι παλιοί λαμπτήρες ανακυκλώθηκαν. Για την αντικατάστασή τους ο Δήμος Φλώρινας έστειλε συνεργείο με ηλεκτρολόγους  που πραγματοποίησαν τις απαραίτητες εργασίες.

Προμήθεια εξοπλισμού από το Δημ. Σχ. Σιταριάς

Το Δημ. Σχολείο μας προχώρησε στην προμήθεια αναγκαίου εξοπλισμού για την αναβάθμιση της λειτουργίας του.

Συγκεκριμένα προμηθευτήκαμε νέο φωτοτυπικό μηχάνημα, δύο ιονιστές τον ένα για το νηπιαγωγείο και αθλητικό υλικό.