ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΝΓΚ- ΠΟΝΓΚ

Το νέο απόκτημα του σχολείου μας είναι ένα τραπέζι επιτραπέζιας αντισφαίρισης. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και πειραματίστηκαν στο νέο αυτό παιχνίδι.

.SAM_0694

ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ
Την Πέμπτη 18 Φεβρουαρίου 2016 μας επισκέφτηκε, ύστερα από πρόσκληση του Δημοτικού σχολείου, ο Σύλλογος Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Φλώρινας «ΣΑΡΙΣΣΕΣ». Ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Λυγούρας Γεώργιος μίλησε στους μαθητές για το άθλημα αυτό ενώ ακολούθησε επίδειξη από την πρωταθλήτρια του συλλόγου Χ.Φ και τον προπονητή. Στη συνέχεια όλα τα παιδιά δοκίμασαν με την καθοδήγηση του προπονητή να παίξουν με την αθλήτρια. Τόσο οι μαθητές του Δημοτικού, όσο και του Νηπιαγωγείου ενθουσιάστηκαν, ενώ και οι εκπαιδευτικοί δεν πήγαν πίσω. Μάλιστα στο τέλος έγινε ένα παιχνίδι μεταξύ της διευθύντριας του Νηπιαγωγείου και του διευθυντή του Δημοτικού. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στις Σάρισσες για την άμεση ανταπόκριση στην πρόσκληση μας και υποσχόμαστε ότι θα εξασκηθούμε καλά σε αυτό το άθλημα

Εκδρομή στη Βίγλα

Την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2016 το Δημοτικό Σχολειό Σιτταριάς πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο Χιονοδρομικό κέντρο της Βίγλας. Αν και το χιόνι ήταν λιγοστό τα παιδιά το απόλαυσαν παίζοντας με τα έλκηθρα. Οι μαθητές των Ε και ΣΤ τάξεων μαζί με τη γυμνάστρια και το δάσκαλό τους έκαναν ορεινή πεζοπορία στην πανέμορφο δασικό μονοπάτι προς τον Προφήτη Ηλία και την Πινερίτσα. Είδαν από κοντά τις ανεμογεννήτριες, θαύμασαν το εξαιρετικό τοπίο και φόρτωσαν τα πνευμόνια τους με καθαρό αέρα. Επίσης οι μαθητές των Α και Β τάξεων έκαναν τις παρατηρήσεις τους για το χιονισμένο δάσος στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιούν τη φετινή χρονιά με τίτλο «Το δάσος».  SAM_2359

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου το Σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στη Φλώρινα. Συμμετείχαν οι μαθητές των Γ, Δ, Ε ΣΤ, τήξεων. Παρακολουθήσαμε θεατρική παράσταση από το θέατρο Βόρειου Ελλάδας με τον τίτλο «Το αγόρι με τη βαλίτσα». Η παράσταση ήταν συγκλονιστική και εξαιρετικά επίκαιρη γιατί διαπραγματευόταν το ξερίζωμα και την προσφυγιά ενός αγοριού, την αγωνία και τα βάσανα που πέρασε. Όλα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν αλλά και συγκινήθηκαν με τις περιπέτειες του ήρωα.

20160128_093521

Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσεία της Φλώρινας όπου με τη βοήθεια μιας ξεναγού οι μαθητές είδαν τα ευρήματα από την περιοχή του Αμυνταίου, της Φλώρινας αλλά και τα Βυζαντινά εκθέματα από την περιοχή των Πρεσών. Τα πιο πρόσφατα ευρήματα από τάφους στην Αχλάδα αλλά και οι επιτύμβιες στήλες από τη Σιταριά και τη Βεύη έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση στα παιδιά.

20160128_111130

Κοπη Βασιλοπιτας

Την Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2016 ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Ολοήμερου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Σιταριάς μαζί με το διδακτικό προσωπικό και τους μαθητές έκοψε τη βασιλόπιτα για τη φετινή χρονιά. Οι τυχεροί μαθητές πήραν από ένα δωράκι! Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!!!!

20160126_114135

20160126_115502

Χριστουγεννιάτικη γιορτή στη Σιταριά

Την Τέταρτη 23 Δεκεμβρίου 2015 το Σχολείο μας πραγματοποίησε την χριστουγεννιάτικη γιορτή του. Όλα τα παιδιά συμμετείχαν με χαρά. Οι μαθητές των A και B τάξεων παρουσίασαν ένα θεατρικό σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο με τίτλο «Τα Χριστούγεννα της οικογένειας Στριγγλάκη». Οι μαθητές της Γ τάξης παρουσίασαν ένα θεατρικό με θέμα τα καλικαντζαράκια ενώ της Δ τάξης απήγγειλαν Χριστουγεννιάτικα ποιήματα. Οι μαθητές των Ε και ΣΤ τήξεων παρουσίασαν το θεατρικό « Η βαρυστομαχιά του Αϊ Βασιλεί». Παράλληλα παρουσιάστηκαν από τους μαθητές οι παρακάτω χωρογραφίες:
A-B τάξεις μοντέρνα χορογραφία με το τραγούδι «frozen»
Γ-Δ τάξεις χορογραφία με το τραγούδι «Φρόστυ ο χιονάνθρωπος»
Ε-ΣΤ τάξεις χορογραφία με το τραγούδι ¨Let it snow»
Όλα τα παιδιά ήταν υπέροχα! Καλή χρονιά!!!!