28 Οκτωβρίου 2023 – Χρόνια Πολλά Ελλάδα μας!!!

Ο Ελύτης έλεγε: «Έζησα το θαύμα, είδα στα πρόσωπα των στρατιωτών μου τη λάμψη που είναι ικανός ο ελληνισμός ν’ αναδώσει όταν πιστεύει στο δίκιο του».

Γι’ αυτό και θα ψιθυρίζουμε πάντα στους μαθητές και στις μαθήτριες μας τον θρύλο αυτής της «όμορφης αφροσύνης» των Ελλήνων και Ελληνίδων που «λιώναν τὸ σίδερο, μασούσανε τὴ γῆς», που »βάσταξαν», που «τους δόθηκε η χάρη ν’ ατενίσουν το θαύμα».

Το Δημοτικό σχολείο Σιταριάς γιόρτασε την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 με κάθε επισημότητα και τιμή.

Συνέχεια ανάγνωσης 28 Οκτωβρίου 2023 – Χρόνια Πολλά Ελλάδα μας!!!

Η γιορτή του Δ.Σ. Σιταριάς για την επέτειο του «ΟΧΙ»

Χρόνια πολλά, Ελλάδα!

Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς!

Τιμή και Δόξα στους ήρωές μας!

Ελληνική σημαία σε κάθε γωνιά.

Το να τιμάς την Ιστορία σου δείχνει πολιτισμό.

Πάντα ελεύθεροι!

Συνέχεια ανάγνωσης Η γιορτή του Δ.Σ. Σιταριάς για την επέτειο του «ΟΧΙ»

Το ΔΣ Σιταριάς στο Φεστιβάλ Ψυχικής Υγείας

Την Δευτέρα 23 Οκτωβρίου 2023 πήγαμε στο Δημοτικό Σχολείο Μελίτης για να συμμετέχουμε στο Φεστιβάλ Ψυχικής Υγείας που διοργάνωσε. Εκεί συναντήσαμε το Δημοτικό Σχολείο Βεύης, το Δημοτικό Σχολείο Κέλλης, το Δημοτικό Σχολείο Αχλάδας και περάσαμε υπέροχα.

Συνέχεια ανάγνωσης Το ΔΣ Σιταριάς στο Φεστιβάλ Ψυχικής Υγείας

Επίσκεψη του Δ.Σ. Σιταριάς στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μελίτης

Στις 17-10-2023 μας υποδέχτηκαν στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. ΜΕΛΙΤΗΣ στη Βεύη για να παρακολουθήσουμε το περιβαλλοντικό πρόγραμμα » Νερό με γεύση».

Ήταν μια υπέροχη δημιουργική μέρα περάσαμε τέλεια μάθαμε τόσα πράγματα για το πολύτιμο αυτό αγαθό της φύσης….

Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη του Δ.Σ. Σιταριάς στο Κ.Ε.ΠΕ.Α. Μελίτης

Την Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2023 η κινητή μονάδα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Φλώρινας «Βασιλική Πιτόσκα» ήρθε στο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν εξερεύνησαν όλα τα ράφια και διάλεξαν  τα ωραιότερα βιβλία. Είδαμε και τον παλιό μας δάσκαλο τον κύριο Βαγγέλη Κούκα που φέτος έχει αποσπαστεί εκεί…η χαρά μας ήταν απερίγραπτη…

Συνέχεια ανάγνωσης Η Κινητή μονάδα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Φλώρινας «Βασιλική Πιτόσκα» ήρθε στο Δ.Σ. Σιταριάς

Ο εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, Τζαβίδας Κωνσταντίνος  σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας σχεδίασαν και υλοποίησαν τις αθλητικές δραστηριότητες, που διεξήχθησαν  εντός και εκτός του σχολικού χώρου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.

Συνέχεια ανάγνωσης 10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 – Δημοτικό σχολείο Σιταριάς