Αποχαιρετισμός- ευχαριστίες

Σαν να ήταν χτες, θυμάμαι, όταν ήρθα στη Σιταριά,  πριν από δέκα και μισή περίπου χρόνια,  να αναλάβω  τα καθήκοντά μου ως διευθυντής  (20/11/2012 έως 19/6/2023). Όμορφα,  δημιουργικά χρόνια, με ωραίες αναμνήσεις. Ήρθε όμως η στιγμή που πρέπει να αποχωρήσω, να κάνω ένα νέο ξεκίνημα σε κάποιο άλλο σχολείο. Τώρα που κλείνει  ο κύκλος μου στη Σιταριά, θα ήθελα να ευχαριστήσω μέσα από την ΚΑΡΔΙΑ μου όλους  ανεξαιρέτως τους μαθητές που πέρασαν από το σχολείο, τους εκπαιδευτικούς που συνεργάστηκα τόσα χρόνια, τις καθαρίστριες κ. Ευδοξία και  κ. Κατερίνα,  τους προέδρους κ. Χρήστο και κ. Ζωή, όλα τα μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων  για την πολύτιμη  βοήθεια και τη συνεργασία τους, τους γονείς που υπήρξαν συμπαραστάτες και υποστηρικτές του σχολείου καθώς και όλους τους κατοίκους του χωριού για τη θετική τους στάση και αποδοχή.

Παρλαπανίδης Κυριάκος

Δώρο από το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων

Γιορτή λήξης σχολικού έτους 2022-2023

Την  Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή για την λήξη του σχολικού έτους. Τα παιδιά τραγούδησαν, είπαν ποιήματα και έπαιξαν ένα σκετσάκι. Γονείς, εκπαιδευτικοί και μαθητές, αποχαιρετήσαμε τους μαθητές της έκτης τάξης και τους ευχόμαστε καλή σταδιοδρομία και καλή αρχή στο νέο τους σχολείο.  Καλό και ξέγνοιαστο  καλοκαίρι σε όλους!!!

Δωράκια από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Ημερήσια Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη 2-6-2023

Την Παρασκευή 2 Ιουνίου 2023, το Δημοτικού σχολείου Σιταριάς πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη στην οποία πήραν μέρος  οι μαθητές και οι μαθήτριες, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί. Αρχικά, επισκεφτήκαμε το πλανητάριο, όπου παρακολουθήσαμε τις προβολές  » Μαγικός Πλανήτης» και «Αστερισμοί και Μύθοι». Επίσης, τα μεγαλύτερα παιδιά μπήκαν στον προσομοιωτή, όπου παρακολούθησαν την προβολή «Σινικό τείχος».   Έπειτα, πήγαμε στην Άνω Πόλη, όπου είδαμε την  θέα της πόλης από ψηλά, κάναμε  βόλτα και γευματίσαμε. Τέλος, επισκεφθήκαμε το Μουσείο Ψευδαισθήσεών και περπατήσαμε στην παραλία της Θεσσαλονίκης. Έτσι, όμορφα κλείσαμε  αυτό το σχολικό έτος.