Η 28η Οκτωβρίου 1940 στο Σχολείο Σιταριάς

Η 28η Οκτωβρίου είναι μια μέρα γιορτής και Εθνικής υπερηφάνειας και την τιμήσαμε στο σχολείο μας με την πρέπουσα λαμπρότητα.

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήσαμε τη σχολική γιορτή μας που περιελάμβανε  ποιήματα, θεατρικά και τραγούδια από τη χορωδία μας.

Την Κυριακή 28η Οκτωβρίου  παρακολουθήσαμε την καθιερωμένη δοξολογία στον ιερό ναό του Αγίου Αθανασίου, τελέσαμε τρισάγιο στο ηρώο του χωριού, καταθέσαμε στεφάνια και πραγματοποιήσαμε  μαθητική παρέλαση. Τς εκδηλώσεις τίμησαν πολλοί κάτοικοι του χωριού

Άσκηση σεισμικού κινδύνου

Την Τετάρτη 3 Οκτωβρίου πραγματοποιήσαμε άσκηση σεισμικού κινδύνου θέλοντας να διαπιστώσουμε τυχόν αδυναμίες στο Σχέδιο Μνημονίου Ενεργειών  του σχολείου μας. Η άσκηση εφαρμόστηκε με απόλυτη επιτυχία.

H Παρασκευη? 28 Σεπτεμβρι?ου 2018, ορίστηκε από το υπουργείο Παιδείας «5η Πανελλη?νια Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου?-Ευρωπαι?κη? Ημε?ρα Σχολικου? Αθλητισμου? 2018».

Με συ?νθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» η σχολική μας  μονα?δα πραγματοποίησε με  γρη?γορο βα?δην την απόσταση από τη Σιταριά ως τον Άγιο Βαρθολομαίο. Ο καιρός στάθηκε ιδανικός και η διαδρομή υπέροχη.  Ήταν μια δραστηριότητα που την ευχαριστηθήκαμε όλοι.