Καλή Ανάσταση! Καλό Πάσχα!

Οι μαθητές όλων των τάξεων συνεργάστηκαν μαζί με τους δασκάλους τους και έφτιαξαν όμορφες πασχαλινές κατασκευές!

Καλή Ανάσταση – Καλό Πάσχα σε όλους!!!

Συνέχεια ανάγνωσης Καλή Ανάσταση! Καλό Πάσχα!

23 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου: Διαβάζω και αλλάζω

Μοναχική διαδικασία η συγγραφή, μοναχική διαδικασία και η ανάγνωση ενός βιβλίου. Ένας καθρέφτης οι λέξεις που ξεπηδούν από τις σελίδες, λέξεις ή φράσεις που «αγγίζουν» την καρδιά μας, νομίζουμε ότι έχουν γραφτεί για εμάς. Άλλοτε γίνονται προστατευτικό κάλυμμα και άλλοτε σχηματίζουν ένα  «μονοπάτι» που καθορίζει τις αποφάσεις μας.

Ξεφυλλίζοντας τις σελίδες ενός βιβλίου μπορούμε να συναισθανθούμε τη φροντίδα του δημιουργού για το – κάθε φορά – «πνευματικό του παιδί». Όπως και τη φροντίδα όσων συνέβαλαν για την έκδοση και διάδοσή του, εκτός του δημιουργού-συγγραφέα: μεταφραστές, εικονογράφοι, γραφίστες, τυπογράφοι, εκδότες, βιβλιοπώλες.

Το σχολείο μας μαζί με τους δημιουργούς συμβάλει στην προώθηση της βιβλιοφιλίας, της φιλαναγνωσίας και της διάδοσης του βιβλίου και υπενθυμίζει ότι «το διάβασμα είναι ένας άλλος τρόπος να είσαι κάπου» (Ζοζέ Σαραμάγκου, Πορτογάλος συγγραφέας, 1922-2010, Νόμπελ 1998).

4 Απριλίου – Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων & Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωΐας

Η 4η Απριλίου είναι η Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων και από φέτος καθιερώνεται και ως η Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου Σιταριάς είδανε σχετικό  εποπτικό υλικό δημιούργησαν συνθήματα και ζωγραφιές, με τις οποίες έκαναν έκθεση ζωγραφικής, αφιερωμένες στα αδέσποτα ζώα και σε όλα τα ζώα και δημιούργησαν ακόμη ξεχωριστές χειροτεχνίες με ζωάκια.

Συνέχεια ανάγνωσης 4 Απριλίου – Παγκόσμια ημέρα αδέσποτων ζώων & Πανελλήνια ημέρα Φιλοζωΐας

2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Σήμερα, Τρίτη 2 Απριλίου 2024, όλα τα σχολεία της χώρας, αλλά και όλου του κόσμου και το δικό μας συμμετέχουν στον εορτασμό της  Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου.

Η ημερομηνία αυτή καθιερώθηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY), το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν (2 Απριλίου 1805).

Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της λογοτεχνίας για παιδιά και νέους.

Συνέχεια ανάγνωσης 2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου