Εκδρομή στη Βεργίνα και την Κατερίνη

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου  το Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στη Βεργίνα και την Κατερίνη στην οποία πήραν μέρος και γονείς ως συνοδοί. Οι μαθητές παρακολουθούσαν και άκουγαν   με πολύ ενδιαφέρον όσα ειπώθηκαν, ενώ αναμφίβολα επιτεύχθηκαν οι διδακτικοί, οι παιδαγωγικοί και οι ψυχαγωγικοί στόχοι αυτής της επίσκεψης.

5ο Φεστιβάλ Φυσικών Επιστημών

Την Τρίτη 5 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε στη Φλώρινα ημέρα περιβάλλοντος με γενικό τίτλο:«Νοιάζομαι, συνεργάζομαι, αγαπώ, δρω».Ταυτόχρονα συμμετείχε και το εργαστήριο εκπαίδευσης στις Φυσικές Επιστήμες και την Αειφορία του Π.Τ.Δ.Ε της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, με το 5ο Φεστιβάλ Φυσικών Επιστημών & Τεχνολογίας, που υλοποιείται σε συνεργασία της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας, των Σχολικών Συμβούλων και των Δημοτικών Σχολείων.

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης  του Δημ. Σχ. Σιταριάς παρουσίασαν τις εργασίες τους πάνω στη εξοικονόμηση  ενέργειας.