Πασχαλινά κουλουράκια

Λίγες ώρες πριν κλείσουν τα σχολεία για το Άγιο Πάσχα, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου και τα νήπια του Νηπιαγωγείου  μας,  έγιναν μικροί ζαχαροπλάστες και βάζοντας τη δημιουργική φαντασία τους  έφτιαξαν νηστίσιμα κουλουράκια. Ακολουθώντας τις οδηγίες των δασκαλών τους  και τραγουδώντας το «Πλάθω κουλουράκια» ανακάτεψαν τα υλικά και έκαναν μια γευστικότατη ζύμη. Με τη ζύμη που τους θύμισε την πλαστελίνη κατασκεύασαν πολλά σχηματάκια  όπως σαλιγκάρια ανθρωπάκια, ράβδους, πλεξουδάκια κ.ά..

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Πρωινό στο σxολείο μας

Το πρωινό είναι  το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας για τα παιδιά, προκειμένου να γεμίσουν ενέργεια και να αποδώσουν καλύτερα στο σχολείο.

Την Τρίτη 8-4-2014 οι μαθητές της Πρώτης και της Δευτέρας  στα πλαίσια του Προγράμματος με θέμα τη «Διατροφή» φάγανε το πρωινό τους στο χώρο εστίασης του σχολείου. Η παραπάνω δραστηριότητα είχε στόχο οι μαθητές να αποκτήσουν  σωστές διατροφικές  συνήθειες. Το πρωινό που φάγανε  το είχαν ετοιμάσει από πριν  οι γονείς τους και περιλάμβανε φυσικό χυμό πορτοκάλι , δημητριακά, αυγόφετα  ψωμί, βούτυρο, μέλι,   φρούτα, σπανακόπιτα, τοστ, και κέικ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Πασχαλινά δώρα

Ο Σύλλογος Γονέων  & Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Σιταριάς μοίρασε χειροποίητα πασχαλινά δωράκια για όλα τα παιδιά τα οποία κατασκεύασαν τα μέλη του Συλλόγου.

Επ? ευκαιρία των γιορτών του Πάσχα ο Σύλλογος εύχεται σε όλους καλή Ανάσταση με υγεία

Νυχτερινό σχολείο Σιταριάς

Σε αυτή την αναμνηστική φωτογραφία παρουσιάζονται οι μαθητές του νυχτερινού  σχολείου Σιταριάς Φλώρινας γύρω στα 1952-53. Τα χρόνια εκείνα, μετά τους πολέμους, η Πολιτεία είχε καθιερώσει το «Νυκτερινό Σχολείο», όπου έκαναν μαθήματα τις βραδινές ώρες οι ενήλικες. Οι δάσκαλοι, εκτός από τα μαθήματά τους, πρωί ? απόγευμα, στο Δημοτικό Σχολείο, δίδασκαν το βράδυ με την λάμπα (σ.σ. εκείνη την εποχή εκτός από την Φλώρινα, κανένα χωριό δεν ήταν ηλεκτροφωτισμένο, οι δε Δάσκαλοι ήσαν υποχρεωμένοι να μένουν στα χωριά, ακόμη και τις Κυριακές για εκκλησιασμό) και στους μεγάλους τα βασικά μαθήματα. Στη φωτογραφία τους βλέπουμε μετά τη σχολική γιορτή, που παρουσίασε η νυκτερινή σχολή, επ? ευκαιρία της επετείου της 25ης Μαρτίου. Ανάμεσα στους μαθητές και μαθήτριες είναι οι δάσκαλοι του Σχολείου: Βενιαμίν Αναστασιάδης (Βένος), διευθυντής, όρθιος στην δεξιά πλευρά, δίπλα του η Σάρα Γυμνοπούλου ? Παναγιωτίδου, στο κέντρο ο κ. Προκόπης Παπανούσης και η σύζυγός του Κούλα Μπέλλη, στην άκρη αριστερά η κυρία Φρόσω Κίτου ? Απέργη. Οι μικρές με τα ναυτικά, κάτω δεξιά, όρθια η μικρή Ζωή Αναστασιάδου ? Μαντουλίδου και παραδίπλα η αδελφή της Πέρσα Αναστασιάδου ? Βαφειάδου.

Νυκτερινού Σχολείου» στην Κοινότητα Σιταριάς Φλώρινας 1952 ? 53

Ενημέρωση για τη διατροφή

Πραγματοποιήθηκε  με  επιτυχία την Τετάρτη 2/4/2014 ενημέρωση των μικρών μας μαθητών  αλλά και των γονέων  σχετικά με τη σωστή διατροφή     από τη διατροφολόγο κ. Κατίδου Ειρήνη. Στην ενημέρωση παραβρέθηκε και ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Ιωάννης Κασκαμανίδης.

Προώθησης της Υγιεινής Διατροφής «ΔΙΑΤΡΟΦΗ»