Νέος λέβητας και καυστήρας

Εδώ και καιρό στο σχολείο μας παρουσιάζονταν προβλήματα με τη λειτουργία του καυστήρα λόγω της παλαιότητάς του. Ύστερα από ενέργειες της Διεύθυνσης του σκολείου και με τη συνδρομή της προέδρου της κοινότητας και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων καταφέραμε να αντικαταστήσουμε τον λέβητα και τον καυστήρα χάρη στη βοήθεια του Δήμου Φλώρινας τον οποίο ευχαριστούμε θερμά.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Επίσκεψη στο χωριό του Άι Βασίλη

Τη Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο χωριό του Άι Βασίλη στη Σιταριά. Οι μαθητές έκαναν βόλτα με το τρενάκι και διασκέδασαν για πολύ ώρα με τα παιχνίδια και την τσουλήθρα. OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ευχές για τα Χριστούγεννα μέσω ψηφιακών χαρακτήρων

Στα πλαίσια του μαθήματος Πληροφορικής στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς, οι μαθητές δημιουργούν ψηφιακούς χαρακτήρες και προσθέτουν την φωνή τους με ηχογράφηση ή πληκτρολόγηση στο avatar στέλνοντας τις ευχές τους για τα Χριστούγεννα.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τους ψηφιακούς χαρακτήρες που έφτιαξαν οι μαθητές μας (πατήστε το play για να ακούσετε το Voki)

ΤΑΞΕΙΣ Α-Β-Γ

ΤΑΞΕΙΣ Δ-Ε-ΣΤ

Χριστουγεννιάτικο θεματικό πάρκο

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σιταριάς διοργανώνει το «Χωριό του Άη Βασίλη», από 20/12/2014 μέχρι 1/1/2015, με δωρεάν είσοδο.
Πρόκειται για το μεγαλύτερο χριστουγεννιάτικο θεματικό πάρκο, στο οποίο μικροί και μεγάλοι φίλοι, μπορούν να επισκεφθούν το σπίτι του ‘Αη Βασίλη και το εργαστήρι του, την μαγική κουζίνα, να κάνουν παγοτσουλήθρα και Face Painting, να διασκεδάσουν με τους κλόουν, τους ξυλοπόδαρους και τους ταχυδακτυλουργούς, να απολαύσουν μία μαγική βόλτα με το τρενάκι των Χριστουγέννων και να ψυχαγωγηθούν από ένα πλήθος άλλων δραστηριοτήτων!

Είσοδος ΔΩΡΕΑΝ! (από 20/12/2014 μέχρι 1/1/2015)

Σας περιμένουμε όλους!

Facebook: ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΙΤΑΡΙΑΣ

Τηλ.Επικοινωνίας: 6987291301

XORIO AI BASILH SITARIA FLORINAS

Επιτυχία μαθητή του σχολείου μας σε αγώνες

Το Σάββατο 29 Νοεμβρίου, στο κλειστό γυμναστήριο του Β? λυκείου της Πτολεμαΐδας, διεξήχθη το Κύπελλο Εγχρώμων Ζωνών Β. Ελλάδος 2014. Ο Α.Σ. ?ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΝ? ΦΛΩΡΙΝΑΣ έδωσε το παρών με πέντε αθλητές. Και οι πέντε αθλητές ανέβηκαν στο βάθρο, με συγκομιδή επτά μεταλλίων εκ των οποίων τέσσερα χρυσά ένα ασημένιο και δυο χάλκινα, συγκεκριμένα:

1. Χρήστου Ραφαηλία: 1η θέση στο kumite 2006 και +25kgr και 2η θέση στα kata 2006

2. Αναστασίου Τραϊανός: 1η θέση στο kumite 2003 και -40kgr  (μαθητής του Δημ. Σχολείου Σιταριάς)  και 3η θέση στα kata 2003

3. Βασιλειάδης Στέργιος: 1η θέση στο kumite 2001 και +45kgr

4. Μπακάλης Νικόλαος: 1η θέση στο kata 2001

5. Τσαρτσιταλίδου Ειρήνη-Μαρία: 3η θέση στα kata Γυναικών.

Τα θερμά μας Συγχαρητήρια

3E

Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός»

Την Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014 στο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία επιμορφωτική συνάντηση με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός». Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν ο Προϊστάμενος της Α/βάθμιας εκπαίδευσης Φλώρινας, ο σχολικός Σύμβουλος κ. Ιωάννης Κασκαμανίδης και πλήθος κόσμου,
Εισηγήτρια υπήρξε η ψυχολόγος κ. Ρίζου Ραχήλ η οποία παρέστη στην εκδήλωση αφιλοκερδώς.

!cid_ii_14a1c641490e8b5d

!cid_ii_14a1c65221651455

!cid_ii_14a1c63e512fa6c7

!cid_ii_14a1c635a4fa2829

!cid_ii_14a1c6484738bc49

Ενημερωτική Εκδήλωση

Το Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς  και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων σας προσκαλούν την Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014  στις 11.30 π.μ.
σε επιμορφωτική συνάντηση  με θέμα: «Σχολικός Εκφοβισμός»
Εισηγήτρια: η ψυχολόγος κυρία Ρίζου Ραχήλ.

fffff