Η γιορτή της 25ης Μαρτίου στο Δημ. Σχ. Σιταριάς

Με λαμπρότητα γιορτάστηκε η 25η Μαρτίου στη Σιταριά Φλώρινας. Την Κυριακή 25 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος εκκλησιασμός, η κατάθεση στεφάνων και η μαθητική παρέλαση ενώ τη Δευτέρα πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή η οποία είχε αναβληθεί λόγω των  δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Οι μαθητές παρουσίασαν ποιήματα, τραγούδια και θεατρικό έργο και άφησαν άριστες εντυπώσεις στους γονείς και τους επισκέπτες που την παρακολούθησαν. Συγχαρητήρια στους μαθητές μας, στους εκπαιδευτικούς που οργάνωσαν τη γιορτή και στο σύλλογο γονέων και  μοίρασε κεράσματα  στα παιδιά.

Πασχαλινές λαμπάδες

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων Σιταριάς  ετοίμασε πρωτότυπες πασχαλινές λαμπάδες  διακοσμημένες  με όμορφα στολίδια. Τις λαμπάδες μπορείτε να προμηθευτείτε  από το Δημοτικό Σχολείο και από τα μέλη του συλλόγου.

Σχολική δράση στη Βίγλα Πισοδερίου

Την Πέμπτη 8 Μαρτίου το Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς πραγματοποίησε   διδακτική επίσκεψη στο χιονοδρομικό κέντρο της Βίγλας Πισοδερίου. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με χειμερινά αθλήματα και διασκέδασαν παίζοντας με το χιόνι.

6 Μαρτίου 2018, Εκδηλώσεις για την Πανελλήνια Σχολική Μέρα Δράσεων κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στα Σχολεία

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Δράσεων κατά της Βίας και του Εκφοβισμού στα Σχολεία. Με δεδομένο ότι στους σχολικούς χώρους, αλλά και εκτός αυτών, αντιμετωπίζονται συχνά φαινόμενα διαμαθητικής βίας, η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.