Δράσεις στα πλαίσια της παγκόσμιας μέρας σχολικού αθλητισμού του Δημ. Σχ. Σιταριάς

Την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας σχολικού αθλητισμού, πραγματοποιήσαμε πεζοπορία με τους μεγαλύτερους μαθητές του σχολείου, η οποία ξεκίνησε από το ΦΟΟΦ (Φυσιολατρικός Όμιλος Ορειβατών Φλώρινας) και κατέληξε στον Σταυρό. Στη διάρκεια της διαδρομής αυτής, τα παιδιά είχαν την δυνατότητα  να περπατήσουν στο δάσος, να έρθουν σε επαφή με τη φύση και να θαυμάσουν τη μαγική θέα από ψηλά. Ήταν μια ευκαιρία να βρεθούμε μικροί και μεγάλοι κοντά στη φύση και μαζέψουμε όμορφες φθινοπωρινές εικόνες, λίγο πριν έρθει ο χειμώνας.

Οι μικρότεροι μαθητές επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής, όπου έκαναν βόλτες με τα αυτοκίνητα και τα ποδήλατα και έμαθαν κάποια πράγματα για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, αλλά και τον Ζωολογικό Κήπο της Φλώρινας, όπου περπάτησαν, είδαν τα ζώα που φιλοξενούνται εκεί και ξεκουράστηκαν στην παιδική χαρά που βρίσκεται στο χώρο.