Η γιορτή της 28ης Οκτωβρίου στη Σιταριά Φλώρινας

Με λαμπρότητα γιορτάστηκε η Επέτειος της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940 στο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Σιταριάς. Στις 27 Οκτωβρίου τα νήπια, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί οργάνωσαν γιορτή για να τιμήσουν τους ήρωες του 40. Η γιορτή περιελάμβανε το χρονικό των γεγονότων, ποιήματα, τραγούδια και θεατρικά σκετσάκια.

Ανήμερα της γιορτής τελέστηκε Δοξολογία στην εκκλησία και ακολούθησε Επιμνημόσυνη Δέηση στο Ηρώο της πλατείας του χωριού. Στεφάνια υπέρ των πεσόντων κατέθεσαν ο αντιδήμαρχος του Δήμου Φλώρινας κ. Καρακόλης Μιχάλης, η Πρόεδρος του χωριού, και εκπρόσωπος της Εθνικής αντίστασης, του Δημοτικού σχολείου και του Νηπιαγωγείου. Στην συνέχεια οι μαθητές πήραν μέρος στην μαθητική παρέλαση .