10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού – Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 – Δημοτικό σχολείο Σιταριάς

Ο εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής, Τζαβίδας Κωνσταντίνος  σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας σχεδίασαν και υλοποίησαν τις αθλητικές δραστηριότητες, που διεξήχθησαν  εντός και εκτός του σχολικού χώρου, προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία.

Οι αθλητικές δράσεις και δραστηριότητες των θεματικών δράσεων στην εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. για την 10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού που έγιναν στο σχολείο μας ήταν :

1.  Ο Δρόμος Υγείας, περπάτημα για 2023 μέτρα.
  2.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες δημιούργησαν και έπαιξαν στην αυλή  του σχολείου το δικό τους αθλητικό παιχνίδι.
  3.  Αγώνες σκυταλοδρομίας, σε διαδρομές με εμπόδια που σχεδίασαν τα παιδιά μαζί με τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής.
  4.  Τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας σχεδίασαν και δημιούργησαν μία θεματική αφίσα για την 10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την οποία και ανάρτησαν στον κοινό χώρο του σχολείου.

Ο στόχος της σχολικής κοινότητας, μέσω των αθλητικών δράσεων και δραστηριοτήτων, είναι η αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής για το καλό των μαθητών και των μαθητριών.

Δρόμος Υγείας, 2023 βήματα!!!
Δρόμος Υγείας
Αθλητικό παιχνίδι!

Σχεδιασμός και Δημιουργία Αφίσας!

Η Θεματική Αφίσα των παιδιών!!!