3η ημέρα σχολικού αθλητισμού

Το Δημοτικό σχολείο Σιταριάς γιόρτασε την τρίτη πανελλήνια μέρα σχολικού αθλητισμού πραγματοποιώντας πεζοπορία στο περαστικό δάσος της Φλώρινας.  Με σύμμαχο τον καλό καιρό οι μαθητές απόλαυσαν το πανέμορφο τοπίο, γνώρισαν από κοντά την πανίδα και γυμνάστηκαν κάνοντας ορειβασία για πρώτη φορά.

Επισκεφτήκαν το εκκλησάκι της Αγίας Κυριακής, την τοποθεσία Ιτς Μπουνάρ και το Σταυρό με το εκκλησάκι της Μεταμόρφωσης του Σωτήρας. Συμμετείχαν οι μαθητές των γ- δ- ε- στ τάξεων με το διευθυντή, τη γυμνάστρια , τους δασκάλους και την αγγλικό του σχολείου. Οι μαθητές των Α-Β  έπαιξαν διάφορα παιχνίδια και έκαναν αναρρίχηση στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο του ζωολογικού κήπου Φλώρινας, υπό την επίβλεψη των δασκάλων τους. Όλα τα παιδιά δήλωσαν ικανοποιημένα. Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία που αξίζει να επαναληφτεί !!!!!!!

sam_2814

sam_2822