ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Την Πέμπτη 28 Ιανουαρίου το Σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στη Φλώρινα. Συμμετείχαν οι μαθητές των Γ, Δ, Ε ΣΤ, τήξεων. Παρακολουθήσαμε θεατρική παράσταση από το θέατρο Βόρειου Ελλάδας με τον τίτλο «Το αγόρι με τη βαλίτσα». Η παράσταση ήταν συγκλονιστική και εξαιρετικά επίκαιρη γιατί διαπραγματευόταν το ξερίζωμα και την προσφυγιά ενός αγοριού, την αγωνία και τα βάσανα που πέρασε. Όλα τα παιδιά ενθουσιάστηκαν αλλά και συγκινήθηκαν με τις περιπέτειες του ήρωα.

20160128_093521

Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε το αρχαιολογικό μουσεία της Φλώρινας όπου με τη βοήθεια μιας ξεναγού οι μαθητές είδαν τα ευρήματα από την περιοχή του Αμυνταίου, της Φλώρινας αλλά και τα Βυζαντινά εκθέματα από την περιοχή των Πρεσών. Τα πιο πρόσφατα ευρήματα από τάφους στην Αχλάδα αλλά και οι επιτύμβιες στήλες από τη Σιταριά και τη Βεύη έκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση στα παιδιά.

20160128_111130